Rozmiar: 13291 bajtów
.  
Menu Główne
Strona Główna
Hosting
Artykuły
Rankingi
WebAgent Team
Współpraca
Zgłoś Błąd
  Kącik Webmastera
Czcionki
Kurs HTML
Porady HTML
Porady PHP
Za Darmo w Sieci
Znaki Specjalne
  Przydatne Skrypty
Skrypty ASP
Skrypty CGI
Skrypty JS
Pliki
Edytory WWW
Przeglądarki
Klienci FTP
Grafika
Avatary
Tła
Statystyki

  Darmowe Serwery WWW

www.za.pl

XHTML


XHTML (Extensible HyperText Markup Language) jest rozszerzeniem języka opisu stron, jakim jest HTML. Jest to standard opracowany przez W3C przygotowany na przyszłość. Bowiem, w niedalekiej przyszłości, witryny WWW nie będą oglądane tylko za pomocą przeglądarek w komputerach klasy PC i podobnym. Coraz więcej urządzeń posiada dostęp do Internetu, np. popularne telefony komórkowe. Żeby przystosować strony na przyszłość i nowoczesną technologię, powstał właśnie ten standard. Czy warto jego stosować i czym on się różni od „klasycznego” HTML’a? Moim zdanie warto. Jednak na początek może to nie być łatwe, ale z biegiem można to opanować. A jakie są różnice i jak mamy budować strony w tym języku?

Zasada pierwsza: deklaracja DOCTYPE − musi być. Występuje ona w trzech postaciach, zależna od budowy strony:

<!DOCTYPE html PUBLIC „-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//En” http://www.w3c.org/TR/xhtml1/DTD/transitional.dtd”>


Taką deklarację piszemy, jeśli nasz dokument będzie formatowany za pomocą kaskadowych arkuszy stylów (CSS), ale będą w nim również występować elementy formatowane za pomocą standardowych znaczników. Jest zalecana dla większości stron, ale i dla początkujących webmasterów.

<!DOCTYPE html PUBLIC „-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//En” http://www.w3c.org/TR/xhtml1/DTD/strict.dtd”>


Taka deklaracja określa dokument jako „ścisły”. Tego typu witryny są formatowane tylko za pomocą kaskadowych arkuszy stylów (CSS).

<!DOCTYPE html PUBLIC „-//W3C//DTD XHTML 1.0 Framset//En” http://www.w3c.org/TR/xhtml1/DTD/framset.dtd”>

Tą deklarację piszemy wówczas wtedy, kiedy nasza strona jest formatowana za pomocą ramek.

Zasada druga:
Znaczniki (wszystkie, bez wyjątków) piszemy małymi literami. Podczas, gdy w HTML 4.0 było to obojętne, w XHTML jest to obowiązkowe. Bowiem dla przeglądarki znaczniki <body>, <BODY> czy <Body> to zupełnie inne znaczniki i przeglądarka może je źle zinterpretować, a wynik może być szokujący. Więc trzeba o tym pamiętać.

Zasada trzecia:
Każdy znacznik musi być zamknięty. W starszych specyfikacjach można było pominąć niektóre znaczniki, a przeglądarka i tak prawidłowo zinterpretowałaby witrynę. Począwszy od specyfikacji XHTML 1.0 wszystkie znaczniki muszą mieć znacznik zamykający. I tutaj pojawia się pytanie: jak zamykać znaczniki, które są otwarte? Po prostu znaczniki te mają atrybut zamykający, np. <br> - <br />, <hr> - <hr /> itd. Każdy znacznik otwarty zamykamy w ten sposób. Jeszcze jeden przykład: <img src=”grafika/obrazek.gif” width=”450”, height=”60” alt=”Obrazek” />

następna strona

Partnerzy
Andrew.za.pl
Breakerule.prv.pl
GITgraffik- YD
Portalek Kropeczka
Rozrywka na MAXa
Vanilla Ninja Online PL
Sonda
Które skrypty są
Ci przydatne?


Java Script

ASP

CGI

Super Okazja


Rozmiar: 10396 bajtów

Miło mi poinformować, że specjalnie dla Was przygotowaliśmy we współpracy z jedną z najlepszych firm hostingowych Vel.pl ofertę serwerów wirtualnych. Wpisując przy rejestracji serwera promocyjny kod z naszej strony kazdy uzyska 40% zniżki!

Szczegóły promocji!

Buttony


Download Opera

Mgop- serwis dla fanów gier na Pc...

Elisha Cuthbert On-Line PL

Vanilla Ninja Online PL

PageRank

Szablon pochodzi ze strony www.d4u.biz !Kontakt z nami